Munkakedvből kiégés (burnout)

Szerző: | 2023. máj. 30. | Jóga gyakorlat és terápia

Hogyan lesz a lendületes munkakedvből fásultság, frusztráltság, depresszió, magas vérnyomás és szívproblémák? Érdemes tudnod róla. Mert megelőzheted. És gyógyíthatod is…

Egy vizsgázó, egy 19-20 éves fiatalember is elkezdheti a kiégés tüneteit produkálni; vagy pedig egy édesanya… de ugyanígy férjként, feleségként is ki tudunk égni, vagy nagymamaként, vagy beteget ápolva… /Pál Feri atya/

A kiégéshez vezető út lépésről-lépésre

  1. Lendületes kezdés. Az a természetes késztetés, hogy jól csináljam a dolgom kényszerré válik. Az az időszak, amikor óriási elvárásokkal tekintünk magunkra.

    Nőknél például előfordul, hogy hatalmas erőfeszítést tesz valaki azért, hogy összeegyeztethesse a modern dolgozó nő eszményét, – és a társadalmi elvárást: akkor vagy értékes, ha pénzt keresel – a hagyományos, gondoskodó nő eszményképével.

    A munkahelyünkön kreatív, hatékony munkát végzünk, amit a környezetünkben lévők megerősítenek. Jól esik az elismerés. Könnyen kialakul vagy fokozódik a maximalizmus, cselekvés- és bizonyítási kényszer.

    Egyre többet vállalunk, azt is, amit már nem bírunk. Az egyensúly már eltolódott. Megjelenik a kényszer a gondolatainkban: meg kell csinálnom. Nem mondhatok nemet!
  1. Elégedetlenség. Fokozott erőfeszítést kell tennem, hogy fenntartsam a teljesítményemet. Túl sok fontos dolgot akarunk egyszerre tenni, így sok minden félbemarad. 

    Azt gondoljuk, hogy képesnek kellene rá lennünk, hisz ezek fontos dolgok. De a nap 24 órából áll, a teljesítőképességünk véges. 

    Megjelenik a fáradtság, túlterheltség. Frusztrációval telített a napunk. És otthon is ez jár folyton a fejünkben. És még 1000 dolog van… Emiatt alig tudunk pihenni…

  2. Állandósul a stressz. És személyes szükségleteink háttérbe szorulnak. Megjelennek a testi kimerültség jelei: immunrendszerünk gyengül, alvászavarok, rémálmok lépnek fel…

  3. Belső konfliktusaink kikezdik fizikai egészségünket. Tünetek: mellkasi szorítás, gyorsabb pulzus, esetleg szívritmus zavar, fejfájás, emésztési zavarok, gyomor panaszok, jelentős testsúlyváltozás. 

    Állandó rohanásban, örökös lázas tevékenykedésben élünk, ami a személyiségben mélyen gyökerezik, így nem egyszerű megváltoztatni, de fontos lenne, mert ez a szívbetegségek egyik jelentős rizikófaktora

  4. Elkezdünk a testi tüneteinkkel szemben küzdeni. Pedig ezek testünk vészjelei, amivel üzen nekünk, hogy változtassunk. „Pont most dőlök ki? Nincs időm a betegségre!

    Nagyon erősen jelen van a napjainkban a reménytelenség, és értelmetlenség érzése. Életunttá, lehangolttá, erősen kritikussá vagy agresszívvé válunk. A negatív érzések, gondolatok eluralkodnak rajtunk.

    Apátia és depresszió jelenik meg.  

Hát, megérkeztünk 🙁

Van elkerülő – és gyógyító – út

  • Figyelj az szükségleteidre, és ezeket hozd összhangba a rád váró, elvégzendő munkával. Hogyan? 
    Végezz pár perc légzés figyelést, mielőtt nekikezdesz egy új feladatnak! Figyeld csukott szemmel, hogy emelkedik és süllyed a hasfalad. Ez lenyugtatja az idegrendszert, és segít rangsorolni. 
  • Készíts napi, heti, havi rendet, hogy lásd mi fér bele és mi nem.
  • Fontos a munka és magánélet, a különböző szükségleteink egyensúlya. Ezért amikor hazatérsz a munkából, végezz el egy 10-15 perces vezetett relaxációt
    Teljesen más lesz az estéd! Képes leszel letenni a benned keringő feladatokat. Ne félj, nem vesznek el, sőt, új megoldási utakra fogsz így rátalálni. Erőfeszítés helyett könnyedén. Próbáld ki!
  • Tisztázd időről-időre, mi az, ami téged motivál. Ebben erőteljesen segít, ha eljársz pl. hetente 1-2x jóga órára 
    ami kellően komplex, így teljesen kikapcsol és feltölt majd. Ráadásul felébreszti az energiáidat is. 
  • Hasonlóan segíthet, ha néhány órát el tudsz tölteni – lehetőleg csendben – a természetben. Teremts időt arra, ami valóban feltölt, pihentet. És így segít abban, hogy
  • reális célokat tűzhess ki, olyanokat, ami felé örömmel tartasz.
  • Ha nem működik valami, ne személyes kudarcként fogd fel, és ne másokat hibáztass! Van úgy, hogy nem kapunk zöld utat.

A jóga – ha rendszeresen végzed – segít majd téged abban, hogy elfogadhasd a zárt ajtókat, és megtaláld azt, ami most számodra nyitva van.  Ezért gyakorolj rendszeresen! Napi 10-10 perc ászana gyakorlás nemcsak a kiégéstől fog megóvni, hanem örömtelibbé, könnyedebbé teszi majd a napod! 

Ezen a linken találsz munka utáni jóga gyakorlat sort!  

Vagy ezt a feltöltő, kiégés specifikus, ingyenes 25 perces rövid jóga videót!

Ha kialakult nálad magas vérnyomás, vagy valamilyen szív- és érrendszeri betegség, pl. szívinfarktus, vagy szívritmus zavar,

ajánlom Neked a magas vérnyomás jógaterápiás online kurzust, mely

  • hatékony,
  • egyszerű, bárki által végezhető gyakorlatokat tartalmaz,
  • a kurzust időkorlát nélkül,
  • és akárhányszor használhatod. 

Akárhogy is, fontos, hogy felismerd a tüneteket. És elkezdj tenni érte, hogy újra egyensúlyba kerülj.

… talán ha sikerülne tökéletesnek lennem, mindig, minden helyzetben, akkor talán értékesnek tarthatnám magam, akkor talán szeretnének, akkor talán megnyugodhatnék, akkor talán boldog is lehetnék, de addig nem. /Pál Feri atya/

Szívből ajánlom, hogy hallgasd meg, hogy foglalja össze a kiégés szimptómáját Pál Feri atya

Munkakedvből kiégés, burnout, jógával