Mesterséges értelem (AI) a jóga fényében

Szerző: | 2019. okt. 17. | Kiemelt, Tudomány és filozófia

Te belevágnál az Öröklét-programba? Tudod-e mi az az AI? És hogyan generál egy neurális háló szerethető mesterséges politikust? Milyen pozitív jövőképet, és életprogramot kínál ezzel szemben a jóga?

A minap hallgattam meg Dr. Michaela Glöckler döbbenetes előadását, melyet az Egészségesen felnőni a digitális média eszközök világában c. könyv bemutatóján tartott. Érdemes megnézni, mert ez a remek és fontos előadás nem csupán rámutat arra, hogy az IT eszközök gyermekeinknél komoly függőséget és maradandó sérülést okoznak, hanem megoldási javaslatokat is kapunk. 

Előadása vége felé Glöcker egy sokkoló jövő képet tárt elénk: vezető mesterséges értelem, azaz AI kutatók, akik ebből mellesleg milliomosokká váltak, egy sajátos örökélet-programot készítenek elő. 

Örökélet-program – Te belevágnál?

A kutatók a technikai fejlődést analizálva 2030-ra teszik, hogy képesek leszünk az emberi-agy intelligenciáját mesterséges neurális hálózatokba másolni. Egy ilyen másolt agy épp úgy viselkedik, kommunikál, reagál és tanul majd, mint az az ember, akiről másolták. Ezáltal egy szeretett családtagunk tovább élhet velünk – dublőrének robot testében.

Az USA-ban már van egy kb. 40 ezer tagot számláló közösség, akik úgy rendelkeztek, hogy haláluk után fagyasszák le az agyukat, hogy ha a technika erre készen áll, folytathassák ott, ahol abba hagyták – egy robot testében.

Sőt, 2045-re teszik, amikor az emberiség végkép maga mögött hagyhatja a biológiai létet: amikor valaki elérte szellemi teljesítő képességének csúcsát, kiléphet majd mulandó, gyakran sok betegséggel gyötört testéből, és folytathatja – robotként „élve”, ameddig csak tetszik. Már most egy hatalmas iparág fókuszál arra, hogy ez valóban hamarosan realitás legyen.

Istenem, micsoda ostobaság! – volt az első reakcióm. Ugyanakkor átérzem sok-sok ember halálfélelmét, mely a jó üzlet mellett ezt a kutatást motiválja. És együtt érzek azzal, milyen remek lenne, hogy az, akit szerettünk és elment, újra itt lehetne velünk.

Tényleg, miért is ne működhetne? Mért ne érhetnénk el technikailag hamarosan, hogy így, agyakat fagyasztva, transzplantálva örökéletet élhetnének emberiségünk legokosabb (vagy legtehetősebb) emberei? 

Két dolgot szeretnék Neked ennek kapcsán megmutatni, abban a reményben, hogy segít majd a tisztánlátásban. Az egyik terület az AI – mert ennek eredményei már most is meghatározóak, és a közeljövőben még inkább ott lesznek mindennapi életünkben. A másik a jóga – melynek ember és élet felfogása egy számomra sokkal derűsebb utat kínál. 

Mi is az AI?

Az AI a számítógépes programok egy speciális fajtájának a neve, melyek jelenleg hagyományos számítógépeken (pl. laptop, okostelefon) futnak. Ezen programok mélyén olyan algoritmusok dolgoznak, melyek például modellezik az idegsejtek kapcsolódását, inger átadását, tanulási folyamatát. 

Ilyen neurális-modellekkel olyan feladatokat is megoldhatunk könnyedén, melyen hagyományos megközelítéssel nem lehet fogást találni.  Pl. Te – akit az agyad, azaz egy hatalmas neurális rendszer támogat – könnyedén megmondod, hogy egy kép egy autót, kutyát vagy épp lovat ábrázol, mindegy, milyen típusú az autó, vagy milyen fajtájú a kutya. 

Hagyományos programozási eszközökkel ezt a feladatot gyakorlatilag nem lehet megoldani. AI algoritmusokkal, azaz az agy neurális struktúráját modellezve azonban elég egyszerű. Ilyenkor egy ügyesen választott neurális hálózat bemenetére sok-sok autó, kutya és ló képét adják, és addig-addig igazgatják az „idegsejtek” közti kapcsolatok erősségét, az „idegsejtek” bekapcsolási küszöbét, míg közel 100%-ra nem azonosítja az autót, kutyát vagy egy ló képét. Azaz a gép megtanul látni. 

Persze, ha egy ilyen algoritmusnak utána mutatnak egy embert, nem fogja felismerni. Ehhez először sok-sok ezer ember-képet is látnia kell. Ezért fordulhat pl. olyan elő, hogy a Tesla önjáró autó belerohan egy pótkocsiba. Mert autóra, emberre megtanították látni. Viszont pótkocsis autót még nem látott eleget, tehát nem is ismeri fel. 

Légy a levesben

Van azonban egy zavaró tény: egy AI algoritmusnak jellemzően sok 1000 képre van szüksége, hogy közel 100%-osan teljesítsen. 

Egy gyereknek azonban elég megmutatni egyszer-kétszer egy tehenet, harmadszorra közel 100%-osan felismeri. 

Vajon mitől tud egy ember sokkal hatékonyabban tanulni? Erre épp a jóga-tudomány ad szerintem magyarázatot, hamarosan megmutatom, hogyan, mert nagyon fontos megértéshez visz el!

Előtte azonban van itt még egy különlegesség.

A világ-hamisító hálók rabságában

Az AI hálózatoknak van néhány igen izgalmas válfaja. Pár éve robbantak be a GAN-ok (Generative Adversarial Networks) a szakmába. Ezek speciális neurális hálók, melyeket addig trenírozunk, mígnem képesek lesznek előállítani valamit, mely bizonyos szempontból az eredetihez megszólalásig hasonló.

Pl. egy GAN neurális hálónak sok-sok Van Gogh képet megmutatva meg tudja tanulni, mi az, ami egy Van Gogh képet azzá tesz. És ezek után bármilyen arc vagy tájképből, vagy akár spontán, képes generálni egy olyan képet, amit pont mintha Van Gogh festett volna; olyannyira, hogy akár egy Van Gogh szakértőt is zavarba ejt.

 Így kreálnak már mesterséges celebeket, vagy mesterséges politikusokat. Olyan fiktív alakokat, akiknek épp olyan az arca, és épp úgy beszélnek, hogy szerethesd őket, és higgy nekik. Hogyan? 

Szerethető mesterséges politikus

A Facebook, a Google – melyek mellesleg jelenleg vezetők az AI iparban (!) –  folyamatosan vizsgálják, mit szeretsz és mit nem. Gondolj bele: várhatóan Te is hozzáférést adtál nekik a telefonodon a hangrögzítéshez, és megkapják a képeidet és videóidat (különben nem tudnád megosztani, nemigaz?) A nap minden percében értékelik, mit lájkolsz és mit nem, mire keresel, mi érdekel. 

Ezekből pedig egy AI algoritmus meg tudja alkotni akár azt a fiktív politikust is, akit Te szeretni fogsz, és akinek hinni fogsz. Egy társadhoz persze „ugyanaz” az ember majd egy kicsit más módon fog szólni a kábel TV accountokon és a mobil alkalmazásokon keresztül.

Hogy ez a politikus közben maga is szenved, hogy a rengeteg kezeletlen feszültsége miatt mondjuk masszív alkoholista? Magánügy. Tényleg az?

És ez nem sci-fi. Ez itt van már most is – és hamarosan itt lesz teljes valójában. 

Csupán értelmünkre hagyatkozva egyre kevésbé leszünk képesek eldönteni, mi igaz és mi nem a hírekből. Egyre inkább beleveszünk majd egy olyan sokszorosan hamis valóságba, melyet nem látható érdekek feszítenek ki körénk. 

Mi alapján gondolod úgy, hogy Te döntesz? Milyen információkra támaszkodsz majd az értékítéleteidben?  

Az egyén így veszíti el teljesen a szabadságát. 

A világ a jóga fényében

Lássunk akkor egy derűsebb jövőképet, mert: 

Amire a figyelmed fordítod, az fog naggyá nőni az életedben. /Paramahamsa Jogananda/

A jóga egyik fontos célja, hogy különbséget tudj tenni a között, ami valós, és ami nem az – ez a vivéka, helyes megkülönböztető képesség. Ez a jógázás egyik fontos „mellékhatása”.  

A jóga minden technikája épp azt segíti, hogy túlléphess az elmédet elöntő zavaros információ áradat hullámain. 

A jóga gyakorlatai készségeket ébresztenek. Pl. annak készségét, hogy befelé figyelve érezzem, a gyomromban, fejtetőmön, minden sejtemben, hogy amit látok, hallok, gondolok, rendben van-e. Igaz-e. 

Rendben van-e olyan értelemben, hogy ami mögötte van, szándék, törekvés, segít-e engem, vagy bárki mást. 

A jóga annak eszköze, hogy fokról-fokra egyre tisztábban láthassam szavaim és cselekedeteim következményét. És képes legyek korrigálni.

A személyiségen a teljes mentális tartalmat értjük… Egy ember összes választása és hajlama a gondolatai teljességének következménye. … A meditáció az elme megtisztításának és újra szervezésének folyamata, személyiségünk benső házának rendbetétele. /Szvámi Véda Baráthi/ 

Nem az agyad tesz emberré

A jóga tapasztalati ember és világ felfogása szerint viselkedéseink, reakcióink, döntéseink nem az emberi agy neuron-hálózatának következménye. A tudatot nem az agy hozza létre. Hanem pont fordítva van.

Tetteinket, reakcióinkat – legyenek akár látszólag saját döntéseink, vagy akár nyilvánvalóan mások által befolyásoltak – az elménkben hagyott emlék-lenyomatok, szamszkárák határozzák meg. Minden tapasztalatunk ilyen emlék lenyomatként, archetipikus képként elménkben raktározódik. 

Mindezt persze agyunkban finom változások követik, mint ahogy az árnyék is követ minket.

És itt visszatérek egy korábbi kérdéshez: hogy lehet, hogy egy gyermeknek elég kétszer látni egy tehenet, és utána rögtön felismeri, míg egy mesterséges értelemnek ehhez több 1000 tehén képére van szüksége? 

Egy elménk van csupán

A választ megadják a jógik – tapasztalati alapon: 

Az egész Univerzumban egyetlen elme létezik csupán… A te elméd és az én elmém nem két külön elme, csupán különböző manifesztációja ugyanannak az univerzális elmének.  /Swami Satyananda: Mantra/

Olyan ez, mintha minden tapasztalatunkkal egyetlen barlang falát rajzolnánk meg közösen. A tudatosságunk „elemlámpája” azonban mindenkinél a barlang egy más-más falszakaszát világítja csak be. Satyananda így fogalmaz: 

A gondolkodás nem folyamat, hanem panoráma.

A gyermek agyának neurális-hálója segítségével hozzá fér egy sokkal nagyobb, kollektív tapasztalathoz, tudáshoz. Évezredes tapasztalatokhoz. Egy-két kép impulzus elég, hogy megteremtse ezt a hozzáférést.

Mi tesz szabaddá?

Azonban nekünk, embereknek van még egy fontos eszközünk. Többek vagyunk néhány száz millió neuron kapcsolatánál. 

A hullámokat az számlálja, aki sötétben hallgatja a hullámverést, és nem az, aki látja a tengert. /Weöres Sándor: Teljesség felé/

A jóga-tudomány bölcsei, látói (risik) több 1000 éve így tanítják: aki Te vagy, túl van az elmén. Te a Lélek vagy – az, aki tapasztalja fizikai testét és az elme minden gondolatát, annak minden nyűgével, bajával, konfliktusaival, izgalmával, békéjével és örömeivel. 

Ez az Én, a benned lévő Látó, nem az agy, és nem az elme folyamatok terméke. 

Ennek az állításnak az igazság tartalma nem dönthető el gondolkodás által. 

Azonban megtapasztalható, és épp ezért tudományosan megvizsgálható. Ehhez az eszközrendszert például a jóga megadja. 

Természetesen nem a jóga az egyedüli, de talán az egyik legsokoldalúbb, leginkább kidolgozott út, melybe minden élethelyzetben bele lehet kezdeni.

Tehát az AI megoldásai sosem érhetnek fel hozzád. Ahogy az árnyékodból sosem lesz ember. Egy robot sem lesz az. Fújd ki magadból ezt a képtelenséget! 

Szabadságunk nem másoktól függ. Nem politikusok, pártok, mozgalmak, forradalmak fogják ezt megadni nekünk. Ez képtelenség! (Nézz végig a történelmen, és értsd meg, amit ott látsz!) 

A szabadságod attól függ, felszabadítod-e magad.

Ennek a felszabadulásnak a folyamata mellesleg igen örömteli élmény. A folyamat során ugyanis egyre gyakrabban jelenik meg, mintegy átitatja az ember életét az ánanda, azaz életöröm.  Tapasztalatból tudom.

Túllépni az „örökéleten”

Egy fontos tapasztalati tény, ami túl van az elmén: a Lélek nincs kitéve az elmúlásnak. Te is és én is hallhatatlan lelkek vagyunk. 

Csak a testünk mulandó, és vele együtt az összetett neurális rendszerünk, az agyunk. Épp, mintha csupán a ruhád lenne. Nagyon értékes ruha, fontos óvni és védeni. Jó szolgálatot tesz addig, amíg működik. Aztán ha elnyűtted, lecseréled. 

Ez nem magyarázat és nem is ígéret. Tapasztalat, mely elér hozzád majd előbb vagy utóbb. A jóga eszközei nagyon erőteljesek. Hatékonyan segítik, hogy mindez mielőbb eljuthasson, tapasztalati szinten is hozzád. 

A megértés nem elég. Mint ahogy a térkép sem azonos azzal, ha benne állsz a tájban, és magadba szívod az élet teljességét, színeit és szépségét. Ahhoz, hogy átéld ennek igazságát, fontos minden nap időt szentelni lehetőleg ránk szabott spirituális gyakorlatokra.

És a gyakorlás által átalakul a világ. És előbb-utóbb elmúlik az életünk sok-sok kétségbeesett tette mögött megbúvó halálfélelem is. 

A sok-sok rettegő, „okos” ember lefagyasztott agyát pedig végül kidobják majd a kukába. 

Hisz annak, akinek ez ruhája volt, nincs többé szüksége rá. 

Figyelem! Ezt a cikket nem egy GAN háló produkálta – ez (majdnem) képtelenség. 🙂 Érzed belül?